Nenokavē! ATLAIDES LĪDZ 4000EUR! Spēkā līdz 28.02.2023

PIRTS SLOTAS!

PIRTS SLOTAS!

2022-08-15

PIRTS SLOTAS!

Vasarai tuvojoties, daba mums sniedz dažādas dabas veltes ko iespējams izmantot pirtī!Pirtī iespējams izmantot dažādus augus, krūmu un koku zarus,gan arī lakstaugus kuriem ir ārstnieciska ietekme uz cilkvēka ķermeni un veselību! Izmantosim iespēju un ejot pirtī ņemsim līdzi savu, pašu sietu slotiņu, kuru mums sniegusi māte daba.

Piemēram:

*Piparmētra – pirtī izmanto piparmētru lapu uzlējumu pirts garam, tas atsvaidzina pērtuves gaisu. Tāpat to iesp;ejams izmantot kā zāļu tēju pēc pirts rituāla.

*Ārstniecības kliņģerīte – pirī kliņģerīti like pa vidu koku slotās. Kliņģerītei piemīt pretiekaisuma, antiseptiska un nomierinoša iedarbība, tā spēj atjaunot audus un dziedēt brūces, kā arī pazemina asinsspiedienu.

*Lielā nātre – pirtī izmanto gan nātru lapu novārījumu, gan zarus pirts slotās. Novārijumu izmanto peldēm, kompresēm, matu skalošanai, Slotās like svaigas nātres, tās spēj dziedēt locītavu sāpes un reimatismu.

*Pelašķis – pirtī pelašķi galvenokārt lieto, gatavojot uzlējumu, ko izmanto peldēm un kompresēm. Pelašķis spēj dziedēt brūces un stiprināt matu saknes. Pirts slotās pelašķi pievieno jauktajās pirts slotās, ieliekot pāris zarus slotas vidū. Tomēr der atcerēties izmantot šādu slotu uzmanīgi, jo jutīgiem cilvēkiem var rasties ādas iekaisums.

*Mārrutks – pirtī izmanto kā kompresi klepus, bronhīta, locītavu un muskuļu sāpju gadījumā. Elpceļu saslimšanas gadījumā mārrutku sakņu uzlējumu var izmantot,lai uzmestu pirts garu, bet pirms tam tas ir jāatšķaida. Mārrutku lapu slotu pirtī ar izmantot, lai dzenātu pērtuvē karsto gaisu kā arī kompresē.

*Lielais dadzis – satur daudz ēterisko eļļu, galvenokārt piemīt sviedrējoša un antibakteriāla īpašība. Pirts slotās dadzi nesien, bet var taisīt uzlējumu, kuru izmantot kompresēs ekzēmu, piņņu, apdegummu un brūču dziedināšanai, kā arī var likt uz galvas pēršanās laikā.

*Kumelītes – pirtī kumelīti var izmantot daudzpusīgi, var sākt ar tēju, kura ir ieteicama saaukstēšanās laikā. Kumelīšu ziedu uzlējumu var izmantot skaistumkopšanā. Slotās kumelītes var kombinēt ar citiem augiem un koku zariem. Vasaras smaržu pirtī ienesīs liepu un kumelīšu sajaukuma slota. Kumelītēm piemīt dezinficējoša, pretiekaisuma, sāpes mazinoša un temperatūras pazeminoša iedarbība. Kumelītes spēj uzlabot miegu, mazināt galvassāpes, kā arī dziedē ādas slimības.

*Upene – no upeņu zariem var izveidot mazu slotiņu, kura pirtij dos patīkamu aromātu, savukārt upeņu ogas var pievienot tējai pēc pirts rituāla, tā dziedēs aizsmakumu un ārstēs klepu.

*Aronija – zarus slotām ievāc līdz vasaras vidum, kamēr krūmu dzinumi ir jauni un nav pārkoksnējušies. Gan krūma zari, gan tumšās ogas satur dzelzi, vitamīnus, pektīnvielas, organiskās skābes un karotīnu. Šī zaru slotiņa ir ļoti masējoša, normalizē arteriālo asinspiedienu, bet neiesaka to izmantot ja asinsspiediens ir pazemināts. Aroniju ogas ir bagātīgs vitamīnu avots.

*Ceriņi – ceriņu ziedi satur ēteriskās eļļas, tiem piemīt sviedrējoša, sāpes mazinoša un attīroša iedarbība. Ceriņu slotu izmanto pāra rituālos, tā veicina saskaņu un mīlestību. Ziedus var likt uz pirts lāvas kā paklāju, bet ceriņus jāizmanto ar mēru, jo to ziedi satur zilskābi.

*Priede- pirts rituālā var izmantot gan koka zarus gan tikai skujas. No skujām var pagatavot uzlējumu, kuru izmanto, lai uzmestu pirtsgaru vai izmanto kāju vanniņām. Peroties ar priežu pirtsslotu uzlabojas asinsrite. Tā kā priežu skujas ir asas, pirms pēršanās slotu izmērcē karstā ūdenī un patur virs pirts akmeņiem – skujas kļūs mīkstākas.

* Egle – pirtī skuju novārijumu lieto gara uzmešanai, var arī izmantot kāju vanniņās, lai mazinātu locītavu sāpes. Egļu čiekurus lieto masāžai, egle pērtuvē rada patīkamu smaržu, kas attīra un dezinficē elpceļus. Egles slotas var siet visu cauru gadu. Eglei piemīt sviedrējoša, pretsāpju, dezinficējoša, baktericīdas un asinsrites uzlabojoša iedarbība.

*Pīlādzis – Pirts slota no pīlādžu zariem attīra ķermeni un veicina svīšanu. Kaltētas pīlādžu ogas var sablenderēt un pievienot pirts skrubim. Pīlādzim iemīt antibakteriālas, pretiekaisuma,urīndzenošas īpašības, tas veicina gremošanu un pazemina asinsspiedienu. Pīlādžu ogas ir labs vitamīnu avots, tāpēc tās izmanto pirts tējās.

*Kļava – no kļavas var sasiet labu peramo slotu, kas sasilda pērtuves gaisu un dzenā pirts garu. Kļavu lapas var noklāt pirts lāvas kā paklājs. Kļavu lapām piemīt antiseptiska iedarbība, tās sekmē brūču dzīšanu, kā arī mīkstina ādu.

*Bērzs – vislabāk bērzu slotas siet līdz vasaras vidum, kamēr koka lapas turas pie zara. Bērzu pirtslota ir maiga, lokana un izturīga, tā der pilnīgi visiem un ir vissvairāk sastopama pirtīs. Bērzu pirtsslota aromatizē pirts gaisu, to var lietot kā kompresi uz ķermeņa problēmzonām, kā arī izmanto pirtīžu rituālos. No bērzu lapām un pumpuriem var pagatavot pirts skrubīti, ka slabi uzsūks sviedrus un attīrīs organismu. Bērzu slota palīdz mazināt muskuļu un locītavas sāpes, labi attīra ādu no dažādiem izsitumiem, palīdz dziedēt brūces un nobrāzumus, kā arī uzlabo garastāvokli. Bērzu slotas garaiņu ietekmē attīrās bronhi, tāpēc tā ir īpaši ieteicama smēķētājiem astmatiķiem.

*Ozols – ozola lapas attīra un padara elastīgu ādu, nomierina nervu sistēmu, pazemina asinsspiedienu, dziedina brūces, ekzēmas, izgulējumus, to smarža mazina nogurumu, veicina domāšanu. Kāju vanniņa ar uzlējumu mazina kāju svīšanu.Zarus slotām sien no jūnija līdz augustam.